poniedziałek, 9 maja 2016

Rady dla początkujących KOBIET na siłowni! - PIERWSZY RAZ NA SIŁOWNI

Dziś wpis tylko dla kobiet :) Bo pytań dotyczących dzisiejszego tematu dostaję CODZIENNIE po kilka, uznałam, że chyba warto raz jeszcze wszystko napisać w pigułce w jednym wpisie.
Ale o czym mowa? O początkach na siłowni!
Jeśli jesteście ciekawe, zapraszam! :)

Wpis jest dla wszystkich kobiet, które boją się pierwszego pójścia na siłownię.
1. Pamiętaj, że kiedyś każdy zaczynał - coś, co powtarzane jest bardzo często, ale jakie prawdziwe :)
I tutaj idealnie pasują słowa:
 ''Nie musisz być mistrzem, żeby zacząć, ale musisz zacząć, żeby być mistrzem''!

2. Nie przejmuj się, jeśli nie masz super dopasowanych legginsów do ćwiczeń czy markowej koszulki. Na siłowni wygląd nie jest najważniejszy! Doskonale pamiętam, że kiedy zaczynałam chodzić na siłownię, to nosiłam stare dresy i podkoszulek na ramiączkach z Pepco i wiecie co?!
Ćwiczyło się tak samo dobrze! :)

3. Przed pójściem na siłownię, dobrze jest znaleźć lub ułożyć sobie określony plan treningowy lub przynajmniej zarys tego, co chcemy robić. Nie musisz od razu ustalać dokładnej ilości serii, powtórzeń - powiedzmy, że pierwszy trening będzie właśnie taki badawczy, kiedy wszystko sobie poustalasz. Najlepiej weź ze sobą dziennik treningowy i długopis i wszystko zapisuj.

4. Technikę każdego ćwiczenia, które chcesz zrobić, sprawdź sobie w atlasie ćwiczeń
(np. na youtube). Następnie popróbuj ''na sucho'' - bez obciążenia, przed lustrem, żeby widzieć, jak robisz. Możesz też się nagrać i porównać z filmikiem z poprawną techniką.

5. Na pierwszy trening najlepiej jest umówić się z trenerem personalnym, albo znajomym, który naprawdę się na tym zna. Pomoże Ci z techniką ćwiczeń, ustawianiem maszyn, trochę Cię ośmieli.
Jeśli jednak nie masz takiej możliwości - nie przejmuj się i jeszcze bardziej skoncentruj się na punkcie 4.

6. Nie wstydź się! I nie próbuj udawać kogoś innego! Jeśli coś Ci nie idzie, nie przejmuj się.
Uśmiechnij się pod nosem, pokornie odłóż ciężar i spytaj o poradę kogoś ćwiczącego obok, który akurat ma przerwę między seriami.

7. Spytać o poradę kogoś? Tak, ale TYLKO jeśli ten ktoś jest wolny, ma chwilę przerwy!
Nigdy nie przerywaj komuś ćwiczenia, nigdy! Podstawowa zasada obowiązująca na siłowni :)
Albo przypadkiem może Ci ktoś zrzucić 50 kg na nogę ;)

8. Pamiętaj o podstawowych zasadach na siłowni - tak jak w punkcie 7, nie przerywaj komuś treningu, ale też: sprzątaj sprzęt po sobie, nie zajmuj 10 maszyn na raz, nie rób niepotrzebnego zamieszania, nie ''gap'' się na innych i nie komentuj w sposób niemiły, dbaj o to, żeby i Tobie i innym się miło ćwiczyło.

9. Kolejnymi zasadami jest to, co tyczy się Twojego bezpieczeństwa: nie szarżuj z ciężarami, nie przesadzaj, nie narażaj się! Zdrowie i bezpieczeństwo przede wszystkim! :)

10. Ciesz się z każdego treningu! Przecież to czas, kiedy możesz zrobić coś dla siebie :)Mam nadzieję, że wpis się przyda wszystkim z nas, które dopiero zaczynają! :)


 
Napisz do mnie! e-mail: natalianalepa@o2.pl
Pozdrawiam, 
Natalia <3

2 komentarze:

  1. "Nigdy nie przerywaj komuś ćwiczenia, nigdy! Podstawowa zasada obowiązująca na siłowni :)"

    nie ma nic gorszego, ćwiczysz, oddychasz a ktoś się pyta czy robię na ławce, albo ile serii zostało itd...

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się ze wszystkimi punktami, jeszcze dodałabym - kup sobie na tyle sportowych ciuchów, żeby nie mieć wymówki w stylu mój wygodny dres jest w praniu hehe :) Serio na początku tak miałam! Potem kupiłam dużo ciuchów na raz i problem minął, w sumie może to nie być łatwe bo jednak sportowe ciuchy kosztują, ale zawsze mamy np. Lidla, Tk maxxa czy internetowe sklepy typu odzież Epister, gdzie da się znaleźć super ciuchy i niedrogo!

    OdpowiedzUsuń